Online Trafik Cezası Ödeme – Trafik Borcu Sorgulama

Geçici Vergi Nedir ve Kimler Öder?

22.07.2018
108
Reklam

Gelir ve kurumlar vergisi ödeyen kurumların çalışanları tarafından 3 aylık süreçte kazanılan ücretlerden devlete kesilen vergilere geçici vergi denir. Geçici vergi kurumlardan bir yılın sonunda alınır.
Basit usul vergi verenlerin haricinde;
Ticari kazanç sağlayan kar sahipleri,
Serbest meslekle uğraşan kişiler,
Kurumlar vergisi ödemekle yükümlü olan kişiler geçici vergi ödemesi yapmak zorundadırlar.
Gelir ve kurum vergisi ödemesinde bulunmayan adi şirketler ve kolektif şirketler ve benzeri yerler geçici vergi vermek zorunda değillerdir. Türkiye’de işyerin ve ya temsilciliğe sahip olan kişiler yaptıkları faaliyetlerden dolayı geçici vergi ödemesi yapmak zorundadırlar.
Geçici vergi 3 aylık dönemler sonrasında oluşan 4 dönemde ödenmek zorundadır. İlk dönem ocak, şubat, mart ikinci dönem nisan, mayıs, haziran üçüncü dönem temmuz, ağustos, eylül dördüncü dönem ise ekim, kasım, aralık aylarından oluşmaktadır. Geçici vergi ödeme günleri belirlidir. Bu süreler içerisinde kişiler ödeme yapmalıdırlar. Geçici ödeme yapacak olan kişiler vergi dairesine beyannamede bulunmalıdırlar. Beyanname sonucu doğrultusunda vergi dairelerine geçici vergi ödemelerini yapmalıdırlar.
Gördüğünüz üzere basit veya genel vergilerin haricinde bir de geçici vergi ödemesi vardır. yani eğer bu toplumda yaşıyorsanız vergi ödemekten asla kaçamazsınız. Hatta zaman zaman gerek vergi dairesinden gerekse internet üzerinden üzerinize kayıtlı genel vergi veya geçici vergi ödemesi var mı, yok mu diye kontrol ediniz.

Belediyelere Ekmlak vergisi ödeme

Emlak vergisi belediyeler üzerinden v bankalar aracılığı ile belediyelerin hesabına yapılan ödemeler ile yapılabilmektedir. Ancak internet sisteminin devlet daireleri ve belediyelikler tarafından kullanılması ile belediyelerden emlak vergisi ödeme dönemi başlamıştır.
İnternet üzerinden yapılacak olan emlak vergisi ödeme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken nokta belediyelerin ‘e-Belediye Sistemi’ni kullanıp kullanmadıklarıdır. E-Belediye sistemine sahip olan belediyelerin sayfası üzerinden emlak vergisi ödeme butonuna tıklayarak açılan sayfadan emlak vergisi ödeme işlemleri yapılabilmektedir.
E- belediye sistemine geçmemiş olan belediyelere bağlı emlak vergilerinin eski usul sisteme göre ödenmesi gerekmektedir. Günümüzde her belediyeye ait bir e-belediye sistemi bulunmasına rağmen bir kısım belediyeler bu uygulamaya hala geçememiştir. E- belediye sistemi belediyelere gitmekte zorlanan ve ya gayrimenkulün şehir dışında olması gibi sebeplerden ötürü gayrimenkul sahiplerine büyük kolaylıklar sağlamaktadır.
E-belediye sistemi üzerinden gayrimenkul emlak vergisi ödeme işlemleri kolaylıkla yapılabildiği gibi vakit darlığı çeken kişiler içinde avantajlar sağlamaktadır. İnternet sistemi hakkında bilgi sahibi kişiler tarafından kolaylıkla telefon ve ya bilgisayar ile kısa zamanda emlak vergisi ödemesi yapılabilmektedir.
Ülkemizde yaşayanlar için vergilerin ardı arkası maalesef tükenmek bilmez; elbette bunların bazı temel hizmetlerin yürütülmesi için olmazsa olmaz şartlardandır. Ancak vatandaşını düşünen devletler bu anlamda e-belediye emlak vergisi ödeme kolaylığını başlattıkları gibi bu oranları da düşürmeleri gerekmektedir. Bu anlamda devlet vatandaşını ciddi bir şekilde korumalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalayanlar arama motorlarına ve ilgili kurumlara bildirilecektir. | Trafik Cezası Ödeme