Anasayfa / Trafik Cezası Ödeme / Trafik Cezası Nasıl Ödenir

Trafik Cezası Nasıl Ödenir

Zabıtalar, Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve Jandarma personeli tarafından uygulanana trafik para cezaları bunun yanında kamera sistemleri tarafından da tespit edilerek yazılmaktadır. Trafik cezaları radardan kırmızı ışığa, emniyet kemerinden aşırı yüke onlarca kalemden yazılmaktadır.
Yıllık yaklaşık iki milyar tür lirası civarında trafik para cezası kesilmektedir. Para cezaları görevliler tarafından yazıldıktan sonra mahkemeye itiraz hakkında bulunan sürücülerin haklı sebepleri bulunmadığı takdirde bu girişim sonuçsuz kalmaktadır. Trafik para cezaları mahkemeler tarafından acil durumlarda ihlal yapanların lehine sonuçlandırılmaktadır genelde. Eğer acil bir durum söz konusu değil ise mahkeme sürücülerin aleyhine karar vermektedir. Peki, trafik para cezalarının ödeme şekli nasıldır. Trafik cezası nereye ödenir?
Trafik cezası nereye ödenir? Birçok sürücü ve araç sahibi bu sorunu yaşamaktadır. Hakkında trafik para cezası kesilmiş olan sürücü ve araç sahipleri cezaları ödemek için bayağı uğraşmaktadır. Trafik para cezaları görevliler tarafından tanzim edildikten sonra bir sureti araç sahibine verilir. Trafik para cezasının bir sureti vergi dairesine gönderilmektedir. Vergi dairesi trafik para cezasını sisteme girer ve aracın plakası üzerinden bu ceza sorgulamada çıkar.
Vergi dairelerinden trafik para cezası ödenebilir. Bunun dışında internet vergi dairesi üzerinden plaka ve araç sahibinin kimlik bilgileri girilerek aracın cezası sorgulanarak para cezası ödenebilir. Eğer internet vergi dairesinden sorgulamada ceza görünmüyor ise beyanlı trafik cezası ödemesi yapılabilir. Bu şekilde ödemede elinizdeki ceza makbuzundaki bilgiler ve seri numarası sisteme girilir ve ceza miktarı yazılarak kredi kartı ile ödeme yapılabilir.
İnternet vergi dairesi Maliye Bakanlığının resmi internet sitesidir. Vergi dairesine gitmeden kısa süre içerisinde internet vergi dairesinden trafik para cezası ödenebilir. Bazı durumlarda ise trafik para cezası kesildiği anda görevli memurlara ödenebiliyor. Eğer trafik para cezasını görevli memura hemen orada ya da 15 gün içerisinde vergi dairesine ya da internet vergi dairesine yatırırsanız %25 indirimli olarak ödersiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

Trafik Cezasını Kredi Kartıyla Ödeme

Trafik cezalarını ödemenin birtakım yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi de internet üzerinden ödeme yapmak olacaktır. Aynı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir